Z rajské zahrady Ďáblova ostrova Filicudi

15.05.2021

Itálie - Sicílie, Liparské souostroví (L´Isole Eolie)

Liparské ostrovy  jsou součástí aktivního vulkanického pásma sahajícího od Vesuvu po Etnu. Patří k němu také Flegrejská pole a obrovské podmořské sopky. Sedm z nich, přesněji řečeno sedm špiček podmořských sopek, které se před mnoha věky vynořily nad hladinu Tyrhénského moře, jsou Liparské ostrovy, zvané také Eolské.

Jeden z nejvzdálenějších od kalábrijské i sicilské pevniny je FILICUDI, starořecky Phenicusa, v překladu "trpasličí palma". Tento keřík, botanicky známý jako palmička lilipután, vyrůstá doslova z kamene a vyskytuje se pouze na liparských a kalábrijských skalách. Vnitrozemí ostrova je pokryto svěžím kapradím a rákosem. Tato menší sopka má celkem osm spících kráterů, jeden přístav, jednu vesnici a jednu prehistorickou vesnici. Po jejím povrchu běhá samozřejmě spousta ještěrek, jako po sousedních ostrovech (Liparské souostroví má ještěrku ve znaku).

Když ostrovy opustili tajemní Eolové, dva nejvzdálenější - Filicudi a Alicudi zůstaly téměř vylidněné. Novým obyvatelům jižní Itálie, Starořekům a Římanům se tak daleko nechtělo. A tak se generace těch, co zůstali, stala pro ostatní ostrovany záhadou. Měli jinou kulturu i jazyk, ničím se nepodobali řecké a římské směsi nového světa na jihu Apeninského poloostrova. Na počátku středověku tito izolovaní ostrované vydivočili dokonce i mírumilovné a skromné benediktiny a následně i křesťanskou církev. Ta hbitě označila ostrovy Filicudi a Alicudi za prokleté a podle toho je pojmenovala: Ďáblův ostrov a Ostrov čarodějnic :)

Oba dva představují pozemský ráj na zemi, ač poněkud vzdálen od břehů civilizace. Filicudi se pyšní čarokrásným divokým pobřežím plným roztodivných skal, útesů, jeskyní a tajemných skalních jehel. V pomalém plynutí věků z nich sopečná činnost, láva a moře vymodelovalo neuvěřitelné tvary probouzející fantazii a inspiraci. Z množství bizardních tvarů vyniká vysoká štíhlá jehla La Canna. Vznikla následkem sopečného výbuchu asi před 40 tisíci lety. Vyčnívá z moře do výšky 71 metrů. Uvnitř jsou vytesány schody a záchyty a je možné vystoupit na její vrchol. Rozhled odtud musí být úžasný.

Pokud si chcete užít klidu a ráje Ďábelského ostrova, je to možné zařídit.  K dispozici je několik hotelových pokojů, příjemných apartmánů i privátních pokojů. Nutné je však počítat s dlouhou cestou - na Sicílii nebo do Kalábrie a odtud několikahodinovou plavbou lodí.


Fotografie nejsou moje (na Filicudi a Alicudi jsem zatím bohužel ještě nebyla, pouze oba ostrovy toužebně pozorovala z každé plavby po Liparech)