Norimberk - město Franků, Karla Velikého, nápadů a inspirace

23.05.2020

Německo, spolková země Bavorsko, vládní obvod Střední Franky

Máme ho od nás kousek a stojí za to se tam podívat. Norimberk má bohužel nezasloužené stigma nacistického hnízda a při vyslovení jména jako první kdekoho napadne nechvalný termín norimberský trychtýř. Dokud tam nepřijedete. Po návštěvě Norimberka totiž okamžitě zapomenete na nacisty i trychtýře.  Toto malebné město dýchá svěží studentskou atmosférou, je živé, pohyblivé a velice inspirativní. Duch města se nachází na hradě v odkazu Karla Velikého.

Frankové byli silný národ. Původní západogermánské kmeny vynikaly odvahou, bystrostí a průrazností. Pro Římany se stali osudnými. Germáni se rádi rvali, pili a dobývali a uměli to zatraceně dobře. Jako žoldáci ve službách římských legií byli neocenitelní. A měli další výsadu: učenlivost a organizační schopnosti. Co ještě neuměli, rychle se doučili od Římanů a bez skrupulí použili pro nim. Po zániku římského impéria ovládli území celé dnešní Francie. Moc králů převzali jejich správci a majordomové. Karel Veliký už se narodil jako jejich syn, vládnout začal brzy a z Franské říše vybudoval mohutný a silný státní útvar. Byl to neobyčejný panovník i člověk, vládl půl století, vedl víc než padesát bitev, zavedl mnoho reforem a měl neobyčejný osobní vztah ke svým poddaným. Nejvýraznějším dědictvím bývalé říše je Francie, která po ní převzala jméno. Ale nejstarší historická oblast se nachází na území dnešního Bavorska, pod krasovými horami zvanými Franské Švýcarsko na březích řeky Pegnitz: Norimberk.

Tyčí se nad ním mohutný hrad s kamenným věncem hradeb - jedno z Karlových sídel. Říká se mu Císařský. Jen se tady zastavoval při pravidelném putování Franskou říší a kontrole území. Žádné město v té době ještě neexistovalo. Vznikalo pomalu a nenápadně díky obchodníkům. Jejich osadě se říkalo Nuoreberc, ale brzy získala statut města. Následovalo purkrabství a vlastní soudní budova. Další výjimečný evropský panovník Fridrich II. Štaufský ve 13.století povýšil Norimberk na svobodné město, jak bylo jeho zvykem ulevil poddaným tím, že zatrhnul tipec purkrabím, a ještě přidal právo razit mince a vybírat clo. Pak už si i další císařové zvykli pokládat Norimberk za svou oblíbenou rezidenci. Výjimkou nebyl ani Karel IV.. Císař Zikmund tady ukryl korunovační klenoty, které prozíravě odvezl z Čech před husity. Z Norimberka se stalo bohaté město, kterému se říkalo "tržiště Evropy". V 16.století udeřil mor a s městem to začalo jít z kopce. V 19.století ho obsadili Francouzi a předali jako milodar Bavorskému království. S tím se norimberští nikdy nesmířili - ještě teď se vztekají, pokud je někdo považuje za Bavoráky.

A pak začala ta neslavná etapa nacistické lásky.  Norimberští ač liberálové a demokraté museli strpět první říšské stranické sjezdy. Nacisté se do Norimberku romanticky zamilovali a plánovali z něj vybudovat "nejněmečtější z německých měst." Důsledek byl, že v r. 1945 nad ním spojenci rozpoutali peklo a město téměř srovnali se zemí. Vydržel jen hrad a hradby. Začalo se řešit co s ruinami. Norimberší opět prokázali své schopnosti a rozhodnost. Aniž čekali na konečné rozhodnutí, začali s rekonstrukcemi a město doslova povstalo z popela. Při procházce středověkými uličkami těžko uvěříte, že jsou to vlastně novostavby...