Krakow - země plná historie, polských králů a legend

17.10.2020

Polsko, Malopolské vojvodství

Díky tisíciletým dějinám se mu říká město živých kamenů nebo dokonce polské Athény.  Mystické kouzlo Krakowa působí už zdálky . Projíždíte malebnou rovinou jižního Polska a najednou se na horizontu vynoří Wawelské návrší s červenými hradbami. Tak tedy vítejte do pohádky :)

Název města pochází nejspíš od slovanského vladyky Kraka a mohlo by se rovněž jednat o osobu z českých legend - knížete Kroka. Krakow je blízko, naše dějiny se úzce prolínají s polskými a starověká symbolika území neměla žádnou souvislost s budoucím stanovením státních hranic.

S největší pravděpodobností pochází jméno knížete i města od Keltů a tenkrát zněl název opevněné osady Carragh a jméno legendárního keltiberského krále Crocco. Nejstarší část města se rozkládá na Wawelském pahorku, který byl kdysi obklopen rozsáhlými močály. Návrší plné skal a jeskyní mezi bažinami představovalo ideální útočiště a obranné místo. Proto byl osídlován už od paleolitu, později Kelty, Slovany a bojovníky lužické kultury. Nakonec se stal sídlem polských králů.

Legenda o založení města se váže k jedné z jeskyní na Wawelu. Téměř pohádkový děj o zlém drakovi, statečném zachránci a princezně, která se stala slavnou panovnicí, je plný starodávné moudrosti, magie a archetypální symboliky. Magie, kosmologie, astrologie a astronomie úzce souvisí s dějinami města od starověku až do současnosti. Kromě pověstí a legend má na tom zásluhu i slavná krakowská akademie, kde studoval například doktor Johannes Faust nebo Mikuláš Koperník. 

Návštěva Krakowa vám bohatě vyplní celý den, fajnšmekrům přes historii, astronomii, umění, náboženství, řemesla, gastronomii, aj. nebude stačit ani týden. Určitě je nejlepší začít Wawelským pahorkem, tzn. překročit řeku Vislu a vydat se nahoru k jedné z bran mohutného opevnění. Velkolepé hradní nádvoří mezi historickými budovami a baštami je něco jako "první místo k užasnutí" při pohledu na wawelskou katedrálu a zámecký komplex. Nebudete ostatně sami, právě tam postává nejvíc lidí a skupin, hlavičky jim rotují jak když roztočíte globus, a nechtějí se hnout z místa. Tak silný je wawelský Genius Loci (rovněž na toto téma sepisováno nesčetně akademických prací od raného středověku).

Sestoupit dolů do centra je otázkou několika minut, spojnicí z hradu - Ulica Grodzka, kterou doporučuji zpestřit si malým nastavením - sousední krátkou uličkou Kanonyczna, což je něco jako pražská Zlatá ulička. Stejně se pak napojíte zase na Grodzkou a touto slavnou korunovační třídou dojdete až na Rynek Glowny, kde žasnete podruhé. Jeden dům vedle druhého na náměstí má svou pohnutou historii a silný příběh, ať už je to šikmá Radniční věž, kostel svatého Vojtěcha, renesanční tržnice Sukiennica, Mariánská bazilika, z jejíž nižší věže se každou hodinu ozývá legendární znělka Hejnal, aj. Když projdete Floriánskou ulicí přes Floriánskou baštu až k Barbakanu, můžete pokračovat městem do Kaziměře, židovské čtvrti, která má unikátní a neopakovatelnou atmosféru. Nebo se vrátit zpět do centra a užívat si památek, výhledů na památky v jedné z nesčetných stylových kaváren a hospůdek a ochutnat něco z nepřeberné hromady malopolských gastronomických specialit. 

Pokud vás láká podívat se po stopách doktora Fausta a Mikuláše Koperníka, vydejte se ulicí Sv.Anny z náměstí k historické budově bývalé Krakowské akademie - Collegium Maius. Hned po vstupu na nádvoří starobylé budovy se ocitnete na středověké univerzitní půdě. Můžete se projít po verandě s arkádovými galeriemi a prohlédnout si původní přednáškové sály, knihovnu, středověké studijní pomůcky včetně nádherných astrolábů, ale také pokoje profesorů, kteří na univerzitě bydleli.

Krakow je fotogenický za každého ročního období a má unikátní atmosféru, protože díky historické příbuznosti a blízkého sousedství se v něm budete cítit jako doma, je to taková miniaturní Praha. Zvlášť kouzelně působí večer a v době předvánoční viz fotogalerie.


Krakow - fotogalerie

Wawel - hradní komplex, Rynek Glowny, Collegium Maius, uličky