Gargano a skalní město z mořských jeskyní
Itálie, region Apulie, poloostrov Gargano
Pásmo úchvatných jeskynních labyrintů gargánského pobřeží se táhne od Peschici k Mattinatě. V průběhu dlouhých věků zde moře vyhloubilo do vysokých hradeb bílého vápence jeden zázrak za druhým. Plavba lodí tímto přírodním skalním městem je zážitek nepopsatelný a nepřenosný. Musí se vidět a zažít!
Vápenec je měkký a poddajný, takže moře zde doslova čarovalo. Vykouzlilo rozmanité a barevné dómy vysoké až 50 metrů, barevné jeskynní labyrinty plné stroboskopických efektů a přístupné pouze moře. Na skalních zdech a průrvách je zřetelně vidět, jak celý proces probíhal. Po narušení nebo rozštěpení vápence dochází ke zvlnění otvoru. V průběhu staletí k jeho zvětšování a prohlubování díky mořskému příboji a tektonickým aktivitám (Na Garganu se třese zem často, písečné podloží otřesy tlumí, proto nebývají nebezpečné). Jeskynní prohlubně tak měnily tvar, velikost i zabarvení. Výsledkem jsou dnešní jeskynní sály a chodby připomínající třpytící se pohádkový labyrint. Optické efekty způsobuje pohyb vzduchu a denní světlo, které se láme o mořskou hladinu. Přesně to vytváří iluzi přerušovaného osvětlení, světélkování a míhajících se světelných jisker sršících z azurové vody nahoru po skalních stěnách. Efekt je nejpatrnější v jeskyni Grotta Sfondata (Propadlá jeskyně) nebo Grotta dei Due Occhi (Jeskyně dvou očí).
Výletní plavby do mořských jeskyní na Garganu začaly psát svůj příběh kolem roku 1954, což také odstartovalo první vlnu turistického ruchu na poloostrově. Předtím byly jeskyně hájeným královstvím rybářů, pašeráků a psanců, kteří se v nich ukrývali před kohortou výběrčích daní a před zákonem. Ve zmíněném roce objevili krásu jeskyní dva další rybáři (Francesco Sante a Michele Trimigno). Protože byli podnikavého ducha, napadlo je, že lokalitu by mohli ukazovat turistům, kteří přijížděli na pobřeží s prvními stany strávit zde pár dní volna. Pustili se do akce a měli štěstí, že na jejich loďku jednou nasedl také známý ropný magnát Enrico Mattei. Skalní město mořských jeskyní mu učarovalo a v zátoce Baia di Pugnochiuso (Zátoka sevřené pěsti) se rozhodl vybudovat prázdninové letovisko. Vznikl tak první turistický rezort na Garganu a mořské jeskyně první a nejlákavější metou exkurzí na palubách rybářských lodí, později výletních motorových bárek.
Velká část jeskynního města je zpřístupněna prohlídkám teprve posledních šedesát let. Jinak je celé dlouhé pásmo pečlivě udržovanou a chráněnou státní zónou pro svou unikátnost a nedotčenou přírodu.
Na jeskyně se vyplouvá z Peschici, Vieste a z Mattinaty. Už sama plavba po pobřeží stojí za to. Místní mariňáci jsou akrobaté a při vplouvání do úzkých vchodů jeskynních labyrintů a manévrech s plavidlem uvnitř vás nejednou bude lechtat v břiše. Ale budete u toho vrnět blahem a po zážitku pocítíte touhu se sem znovu vrátit.