Copanello - ukrytý ráj Pomerančového pobřeží

03.05.2020

Itálie, Kalábrie, pobřeží Jónského moře

Nenápadné městečko, které se rozkládá na jednom z nejkrásnějších a nejromantičtějších míst Squillacského zálivu. Jsou to zelené kopce, ostré skály a skalnaté pobřeží z bílé žuly, útesy, jeskyně a divoké romantické plážičky mezi nimi. K těm nejkrásnějším je dost obtížné se dostat: buď se prodíráte křovím na strmém svahu, nebo lezete po skalách a dokonce musíte přebrodit mořskou tůň s věcmi nad hlavou, abyste se dostali k té nejhezčí u hluboké jeskyně. Navíc je nutné sledovat počasí, protože pokud začne pršet, nemusíte se odtud vůbec dostat. Balancovat na ostrých skalách mokrých od deště a pokrytých mořskou solí je nemožné a hlavně nebezpečné! Mně se to málem přihodilo a můj kalábrijský průvodce, uvyklý běhat po útesech v pantoflích stejně lehce, jako na sypané cestičce v městském parku, do smrti nezapomene dršťkovou, kterou schytal, když nás tam přepadl déšť))

Na skalách v Copanellu zajásá srdce botanika, jakmile spatří místní rostlinné unikáty: písečný mák, mořskou lilii nebo překrásný skalní karafiát. Běžně tam roste také myrta, divoký kaparovník, oleandry a v lesních porostech cypřiše a eukalypty. Naprostou bombou je podmořská fauna a flóra. Ani brýle mít nemusíte a v křišťálově čisté vodě vidíte pestrobarevné mořské sasanky, řasy, houby, mušle a mořské ježky. Taky tam v plné sezóně o sebe naráží jeden šnorchl na druhý! :) Moře u Copanella je přírodní akvárium plné barev. Skalní jeskyně jsou některé průchozí a do nitra hory docela hluboké.
Přímo na skalách u moře jsou vybudována maličká stylová rekreační střediska. Obydlí přímo v kameni, schůdky se zábradlím do moře, přírodní mořské bazénky. Turismus se tu začal vyvíjet brzy a mnoho bohatých Italů toužilo mít v Copanellu nemovitost. Byla to móda, protože v 70. letech místo několikrát navštívili filmaři. Natáčela zde Rita Pavone, Frank Sinatra, Gino Paoli a další. 

V záchvatu levné turistiky vyrostlo v Copanellu nelegálně několik hnusných železobetonových struktur připomínající monstrózní komunistickou výstavbu východního typu. Šeredné budovy zasáhly agresivně do prostředí a narušily přírodní biotop a  archeologická naleziště. Legendárním se stal ohyzdný kolos, kterému říkali Ecomostro. Stavba zpustošila a kontaminovala panenskou přírodu na pobřeží a hrubě poškodila archeologická naleziště. Trvalo roky, než skončila nekonečná soudní jednání, odročování, odvolávání a na základě pravomocného soudního rozhodnutí konečně začala v r. 1987 demolice železobetonového přízraku. Trvala až do roku 2007 (!!!) včetně zatravnění a zalesnění! Starosta a městská správa na tom ztratili kus života, nehledě na to, že se jim stávaly "náhodné nepříjemnosti" a také jejich rodiny se často musely vyrovnávat s různými obstrukcemi a potížemi.
Městečko samo o sobě není ničím zvláštní, Copanello je atraktivní hlavně svým překrásným pobřežím a archeologickým areálem. Stále se tu nacházejí staré hroby, akvadukty, zbytky římské silnice, antických svatyní, byzantských i raně křesťanských staveb a taky několik bunkrů z druhé světové války.