Castel del Monte - Katedrála linií

03.05.2020

Itálie, region Apulie,  poloostrov Salento

Hrad Castel del Monte je jednou z nejzáhadnějších staveb světa. Osmiúhelníkový půdorys, osmihranné nádvoří, osm věží, osm sálů v každém patře. Avšak žádný padací most, žádné střílny, žádné stáje. Všechny stavební prvky však přesně odpovídají zákonům algebry a astrologie. Až tak přesně, že dodnes odborníci žasnou nad jejich dokonalostí.

Ve 13.století jej nechal vybudovat Federico II. Svevia (Fridrich II. Štaufský), neobyčejný panovník obrovské říše, který vyrůstal v Palermu, získal vysoké vzdělání, hovořil plynně šesti jazyky včetně arabštiny a jeho vláda v jižní Itálii se nesla v duchu práva, stírání náboženských rozdílů a podpory vzdělanosti. Volnomyšlenkářský císař, ač vychován papežem, byl třikrát exkomunikován z církve a pravidelně vytáčel všechny tři další, kteří usedali na svatou stolici v naivní víře, že se křesťanský panovník pokorně podřídí jejich záměrům. 

Hrad Castel del Monte je přesným odrazem Federicovy osobnosti. Vypíná se na vrcholku kopce pahorkatiny Murge jako obrovský mystický šperk a nese se ve znamení majestátnosti, krásy a dokonalé harmonie. Proto se mu přezdívá Katedrála linií.

Jelikož Federico zemřel před dokončením stavby, nikdo se nedověděl, za jakým účelem ji vlastně budoval. Bez střílen a stájí nemohl být hrad žádným loveckým zámečkem, ani opevněným sídlem. Bez centrální síně nemohl sloužit ani pro státnické účely. Zato osm stejných zdí, v osmi rozích osm věží, osm sálů, osm oken, oktagonální půdorys.  O záměrech plánované funkce záhadné stavby zůstaly pouze dohady. Středověká observatoř? Tajemný chrám osudu podle symboliky čísla 8, věštírna? Osmička podle kabaly symbolizuje nekonečný Vesmír. Osmiúhelníkový půdorys hvězdu Polygon, které vládne bohyně Lakšmí (má osm rukou!) Osmička znamená nekonečno, ale také rovnováhu a karmu, zákon příčiny a následku a tím pádem spravedlnost. Federicova vláda byla primárně o zákonech a spravedlnosti. Sám předsedal nejsložitějším soudním jednáním, a jelikož bravurně ovládal katolickou nauku, islám i židovský talmud, dokázal řešit a vyřešit i obávané náboženské konflikty. V Neapoli založil první sekulární univerzitu, kde se začala přednášet práva. Jako všestranně vzdělaná osobnost se zajímal také o mystéria, magii, posvátnou geometrii, kabalu a astrologii. Je proto docela dobře možné, že Castel del Monte byl budován jako tzv. Temple Iustiniae - Chrám Spravedlnosti. Osmá tarotová karta Velké Arkány se nazývá Spravedlnost a znázorňuje objektivitu, rovnováhu a poctivost. Federico chtěl být jako vládce především zdrojem spravedlnosti. Toužil vybudovat centralizovaný stát, který bude zárukou dodržování práv. Konečně ve svých dopisech se sám často zmiňuje o "svatyni Práva", kterou jednou vybuduje.

Své dílo bohužel nedokončil. Historie jeho záměry přepsala a v nedokončené svatyni Práva byli na dlouhá léta přikováni železnými řetězy Federicovi malí vnuci, kteří tu také nakonec zemřeli...

Spatřit Castel del Monte zblízka a procházet jeho sály, chodbami a nádvořím je nezapomenutelný zážitek.  Stavba fascinuje každým detailem, nabíjí energií, harmonizuje a uklidňuje. Studenti geometrie a architekti sem jezdí studovat její nádherné linie, tvořit studijní práce a všichni stále znovu žasnou nad neuvěřitelnou přesností a dokonalostí jejich zdí, rozměrů a detailů.