Apulie - pizzica a pavoučí tanec
Itálie, region Apulie (kultura)
Jihoitalský temperament se dokonale odráží v lidové hudbě. V Apulii, zemi plné slunce, olivovníků, červené půdy, bělostných kamenných hrází, zdí a věží dominuje pizzica, která je součástí obrovské rodiny lidových tanců v jižní Itálii, zvaných tarantella. Tato až hypnoticky strhující rytmická hudba by probudila i mrtvého. Stala se natolik oblíbenou a žádanou, že vystoupila z proudu místního folkloru a lidových tradic, a stala se součástí i moderní italské hudby. Kdysi dávno však sloužila tarantella výhradně k terapeutickým účelům. Tarantella v doslovném překladu znamená "tanec malého pavouka" a pizzica zase štípání. Ano, léčba touto hudbou byla zaměřena na kousnutí/štípnutí jedovatým pavoukem (tarantulí) nebo štírem. Že se na jihu Itálie tato havěť vůbec běžně nevyskytovala a nevyskytuje? A určitě ne v takovém množství, aby se z ní v průběhu věků vyvinul rituál? Pro jednodušší pochopení si můžeme odskočit do mladší středověké terminologie, kde podobné postižení nazývali posedlostí pavoukem/zlou sílou/démonem. V lidových vrstvách se nemoc nazývala tarantismem. Použití a účinek rytmické hudby znaly pouze zasvěcené osoby - vzdělaní mystikové a místní čarodějové.
Pavouk (tarantule, šítr) měl symbolický význam, zastupující zdravotní potíže ve smyslu totálního vyčerpání. Dnešní věda by použila termíny jako apatie, syndrom vyhoření, nervové zhroucení, aj. Tenkrát se hovořilo o uvíznutí v problémech, ve slepé uličce - v pomyslné pavučině. Člověk se psychicky i fyzicky zhroutil, upadl do letargie, apatie a říkalo se, že je otráven jedem z pavoučího kousnutí.
Tento stav se léčil hudbou s jednoduchou melodií a monotónním rytmem, které se začalo říkat tarantella. K proudukci se používaly strunné nástroje a bubínky. V Apulii se z tarantelly postupem času vyvinula ještě pizicca, která je typická použitím akordeonu a tamburíny.
Přivolaní muzikanti začali hrát tiše, avšak dynamický monotónní rytmus postupně nabíral na síle i tempu a přiváděl nemocného do transu. Změněný stav vědomí jej donutil reagovat pohybem. Všelijak se točil v kole, poskakoval a natřásal - dostával tak ze sebe jed a pomyslného pavouka usmrtil. Ve změněném stavu vědomí docházelo také v mysli člověka k očistnému procesu. Nebylo to nic příjemného, protože proces očistné katarze se často projevoval jeho prudkým odporem, někdy až děsivým křikem a svíjením se na zemi, avšak rytmická hudba jej neustále nutila pohybovat se v rytmu. Hudba hrála, dokud se nemocný nevyčerpal a nepadl únavou na zem. Rituál se mohl opakovat i několik dalších dní po sobě.
Ve středověku začali stav duševního vyčerpání nazývat posedlostí ďáblem a církev se na tento fenomén zvlášť zaměřila (jsou o tom dochovány stovky záznamů v jihoitalských farnostech a církevní terapie zvaná exorcismus se na jihu praktikuje dodnes). Snažila se původní pohanský rituál vymýtit kultem svatého Pavla, který měl v kompetenci udělovat nemocným milost uzdravení. To se však lidem nelíbilo a tvrdošíjně praktikovali dál tradiční tarantellu. Tajně. A aby neměli potíže, začali tanec zavádět do běžného života - do svých lidových svátků a tradic.
Tarantella s přehledem přežila temný středověk a dnes se těší obrovské oblibě Italů i zahraničních turistů. Původní hudba se rozvinula do písní a tanců mnoha variant a svou jednoduchostí a strhujícím rytmem působí na očistu mysli a těla dodnes. Tančí se sólově i v páru, stala se symbolem milostných písní, dobývání ženy i vzájemným vyjádřením pocitů mezi tanečními partnery. Žena používá při tanci šátek. Nejsilněji a nejpřirozeněji působí apulská tarantella - pizzica v divoké jižanské přírodě: mezi tisíciletými olivovníky, na hradbách staré pevnosti nad mořem, na dláždění starobylého venkovského dvorce. Dívka má na sobě jednoduché šaty, tančí nejčastěji bosa a kolem beder má uvázaný šátek, který s postupně zrychlujícím rytmem rozvine a při tanci používá. Podmanivý rytmus tahací harmoniky a tamburin pod horkým jižanským sluncem uvádí do extáze všechny přítomné. To samé za horkých letních nocích na barových terasách u moře na pobřeží.
Pár tipů s ukázkou apulské pizzicy:
https://www.youtube.com/watch?v=XxCso8WgvGg
https://www.youtube.com/watch?v=LI7mC1ZC-uw
https://www.youtube.com/watch?v=mEVB_QAtgwI