Amsterodam - metropole plná vody, kol, cizinců a marihuany

08.05.2020

Nizozemské království, provincie Severní Holandsko, konurbace Randstad

Amsterodam je veselé a příjemné město. Ač přelidněná metropole, představuje všechno to hemžení sympatický megablázinec mezi bicykly, kanály, tramvajemi, auty, spokojenými úsměvy a všudypřítomnou vůní marihuany. Jízdní kola jsou absolutně všude, jezdí se na nich všichni a přepravují všechno, jsou zaparkována na chodnících, u zábradlí, bicykly jsou obsypána všechna parkoviště, kde visí v obrovských hroznech i v několika patrech, často i na zdech a málem i na stromech.

Srdce Amsterodamu tepe mezi mořským zálivem, historickou budovou hlavního nádraží, katolickým kostelem svatého Mikuláše a hlavní tepnou města - třídou Damrak. Absolutní perlou jsou vodní kanály zvané grachty. Tři centrální půlkruhové byly vykopány v 17.století: Císařský, Princův a Panský. Dnes je mezi nimi asi 90 ostrovů a vede přes ně kolem 1500 obloukových mostů. Grachty jsou lemovány četnými hausbóty, v uličkách po obou stranách bary, kavárničky, obchůdky a restaurace. A samozřejmě všude kola, zaparkována v hroznech pod majestátními jilmy a kaštany. Duch města se nachází právě tady na grachtech, jejich mostech a nábřežích. Amsterodam byl vybudován na vodě a vodních příkopech. Voda je proto i v názvu města: "Amster" podle řeky Amstel a "dam" = hráz, čili "Přehrazená řeka".

První nejstarší osada v místních bažinách se jmenovala Aemestelle (r.900). Osadníci čile hloubili odvodňovací kanály, stav vody regulovali přehradami, stavěli další domy na dřevěných kůlech a budoucí Amsterodam se rozrůstal a vzkvétal. Do bažinaté oblasti proudilo mnoho lidí různých národností a vyznání, zejména v 16.století, když se Evropa bouřila proti španělské nadvládě. Vznik nezávislé Republiky nizozemských provincií zaznamenal demografický boom, kdy se do města začali stěhovat Židé, obchodníci z Antwerp, francouzští Hugenoti a také mnoho vzdělaných myslitelů. Za lepším životem, nadějí a hlavně do země proslavené náboženskou a národnostní tolerancí, která dokázala ocenit každé pracovité ruce a bystrou hlavu. V 17. století se z Amsterodamu stalo nejbohatší město v Evropě, z jeho přístavu vyplouvaly obchodní lodě téměř do celého světa, získalo renomé předního finančního centra a amsterodamská burza jako první zahájila nepřetržitý provoz.

V Amsterodamu panuje příjemná, pestrobarevná kosmopolitní atmosféra. Žije tu celkem asi 177 národností. Je zábavné sledovat, jak se ve společném prostoru těsně míjejí Žid, muslim, jeptiška, prostitutka, evangelický páter, černoch, Palestinec a další. V klidu se na sebe usmívají, jsou zdvořilí a laskaví a z jejich očí je znát, že nemají s nikým kolem sebe nejmenší problém.

K nejatraktivnějším památkám patří nejstarší gotický kostel Oude Kerk ze 13.století. Nádhernou chrámovou stavbu obklopují středověké domy a romantické dlážděné uličky se starobylými štíty. A jeden nevěstinec vedle druhého ))). Po setmění se nad vitrínami rozsvítí červené lampičky a zářivky, ve výlohách se začnou objevovat spoře oděné kněžky lásky a uličky se jako na povel zaplní davy lidí a četníky.  Místu se říká Čtvrť červených luceren, ovšem Holanďané nemají problém nazývat jej pravým jménem: Quartier Putain - Čtvrť prostitutek. Nápis stejného znění nese velký štít historické budovy přímo naproti kostela, ze které je stylový cofee-bar s venkovním posezením, neboli kuřárna a prodejna marihuany a konopných produktů. Po setmění se tu pohybuje nejvíc turistů z celého Amsterodamu, všichni dychtiví vidět - co jiného, než evangelický kostel ))).

V nizozemské metropoli určitě nezapomeňte ochutnat hranolky, které dostanete v každé ulici. Holandské brambory jsou pověstné svou kvalitou a chutí, hranolky z nich připravují podstatně větší, než jsme zvyklí "u mekáče", a k ochucení máte na výběr nespočet vynikajících dresingů. V restauraci se vyplatí ochutnat steak, Holanďané steaky milují a vyžadují. Všude jich připravují několik druhů, maso je čerstvé a chutné a ceny příjemné, určitě není nutné mířit kvůli steaku jen do argentinské restaurace. V místních sýrových krámcích můžete ochutnávat výborné holandské sýry a ještě si je ochutit několika druhy hořčic a omáček. Pověstné pečené wafle se sirupem, medem, čerstvým ovocem a šlehačkou jsou opravdu deliciózní sladkou tečkou a pivo Heineken není třeba představovat. Toto jsou základní atributy místní gastronomie plus obrovské množství pohostinství všech světových typů. Typická holandská kuchyně totiž neexistuje, Holanďané nejsou stavěni na lukulské orgie mnoha chodů ani při příležitosti svátků a oslav, a sami preferují střídmost a skromnost. Turistickým nárokům, ke kterým patří také gastronomické požitky, se však dokázali přizpůsobit znamenitě.

I když setrváte v Amsterodamu pouhý jeden den, zanechá vám město v paměti nesmazatelný obtisk. Když zůstanete tři dny, zjistíte, že je to zoufale málo na poznání všech jeho krás a zajímavostí. A když zůstanete týden, pravděpodobně pocítíte nutkání zůstat napořád... Město na vodě je fascinující, proměnlivé, pohyblivé jako voda a současně stabilní a bezpečné. Odráží svůj obraz na vodní hladině grachtů, starobylé domy i moderní budovy, majestátní stromy a všechna ta kola lemující jeho břehy. Je otevřené, vstřícné, uspořádané a mnoho lidí se tu okamžitě cítí jako doma.